Tøjsponsor - Mitre

Banner

FysiQ - Idrætsklinik

Banner

Synes Godt Om AJAX

Banner

Træner mappe 2011/2012

Banner

AJAX ELITE

ajaxlogonyt3.jpg

Afstemning

I morgen tager 1. division Herrerne imod Vejle Håndbold. Hvordan går det?
 

Kontakt

AJAX København
Enghavevej 90
2450 København SV
Tlf.: 33 55 00 01
>> Klik her <<

Login KUN LEDERE

Fejl
  • Fejl ved indlæsning af feed data.
Morten Østergaard, ny cheftræner i AJAX København Udskriv Email
Pressemeddelelse

Det er med stor glæde vi fra AJAX København kan offentliggøre, at vores nye cheftræner er Morten Østergaard.

Presseansvarlig Ole Christensen udtaler om aftalen:

- Da vi i AJAX København erfarede, at vores nuværende træner, Christian Dalmose, ønskede nye udfordringer satte det sportslige udvalg sig sammen og satte en liste med de krav som den nye træner skulle opfylde.

Vi er i AJAX København en klub med stolte traditioner og med et værdisæt som den kommende træner skulle være enig i - og en klub, som igen ønsker at vende tilbage til det fineste selvskab, Håndboldligaen.

- Morten Østergaard ved, hvad det vil sige, at træne et hold i Danmarks bedste række.  Han har i de seneste 3 år stået i spidsen for FIF's damer i Håndboldligaen.

- I vores snak med Morten Østergaard stod det hurtigt klart, at Morten på alle måder opfylder vores kriterier for en kommende cheftræner.  Morten er ikke en traditionel håndboldtræner men, en træner som sætter store krav til sine spillere - som han også sætter til sig selv - og en træner, som forventer af sine spillere, at de til både kamp og træning er engagerede, målrettet og ikke mindst tager initiativer.

- Vi har i AJAX København store forventninger til vores vores nye cheftræner og selv om sæsonsæsonen stadig ligger lidt fremme, så er vi allerede i fuld gang med, at få sammensat et stærkt hold, så vores mission om tilbagevende til Håndboldligaen kan opfyldes.

Morten Østergaard er 39 år, gift og i sit civile ansat som skoleleder.



Ønskes yderligere kan nedenstående kontaktes:

Direktør Jannik Hansen, 2372 3460
Cheftræner Morten Østergaard, 2932 5407
Presseansvarlig Ole Christensen, 2966 5990

Ole Christensen
presseansvarlig



 
Skriv Generalforsamling 2013 Udskriv Email

 

Til spillere, trænere, ledere og forældre i Ajax København.

 

Med dette skriv ønsker bestyrelsen at orientere jer om det arbejde, bestyrelsen har udført de seneste måneder. I samarbejde med konsulent Henning Hansen fra SportHouse samt Team Copenhagen har bestyrelsen lavet en udviklingsplan for Ajax København, så vi fortsat kan udvikle os og blive endnu bedre på alle områder.

Til klubbens generalforsamling den 8. maj kl. 19:00 i Bavnehøjhallen vil bestyrelsen orientere om arbejdet, og der vil være valg af medlemmer til den kommende bestyrelse.

Vi håber at se rigtig mange af jer til en god dialog om klubbens fremtid.

 

Bestyrelsen

Bestyrelsens arbejde

Bestyrelsen har i de seneste tre måneder arbejdet med en udviklingsplan for Ajax København. Arbejdet har koncentreret sig om fire områder med hver deres mål:

 

Trivsel

”Ajax København har skabt en familiekultur med plads til eneren, hvor alle bidrager” (juli 2016)

 

Drift

”Ajax København er en veldreven virksomhed med styr på økonomien og processerne” (juni 2015)

 

Samarbejde   

”Vi har skabt en klar og ærlig dialog” (december 2013)

”Ajax København har afgørende politisk indflydelse (faciliteter, projekter mv.)” (april 2015)

”Ajax København har stor gennemslagskraft hos eksterne interessenter” (april 2015)

 

Sportslig succes

”Ajax København har attraktive tilbud til engagerede medlemmer på alle niveauer” (august 2015)

”Ajax København har et talentmiljø med fokus på det hele menneske, som sikrer, at den enkeltes

potentiale udvikles fuldt ud” (august 2016)

”Ajax København har et elitemiljø, der fastholder egne talenter og tiltrækker spillere udefra” (august 2018)

 

Delmålene kan ses i den samlede udviklingsplan, som kan fås ved henvendelse til Anita. Den kommer ligeledes på hjemmesiden, når vores nye hjemmeside går i luften om nogle måneder.

 

Sammensætning af bestyrelse

For at nå målene i udviklingsplanen og i det hele taget føre klubben i den rigtige retning har bestyrelsen valgt at indføre nye ansvarsposter i bestyrelsen. Sponsorer og kommunikation er områder, der kræver stor fokus, og de er essentielle for, at Ajax København kan udvikle sig til en endnu bedre klub for os alle. Ajax København har i de seneste år afviklet flere events (Håndboldskole, BDO Cup, Banko osv.) med stor succes, og det er bestyrelsens forventning, at der vil følge flere events de kommende år. Da det samtidig bidrager til klubbens trivsel, som er et vigtigt punkt for bestyrelsen, har vi valgt at oprette en post som Event- og Trivselsansvarlig.

 

Bestyrelsen vil derfor fremover bestå af følgende poster (i parentes kort beskrivelse af arbejdsopgaver):

 

Formand     

(Udviklingsplan, generalforsamling, kontakt til kommune, leder for administrationen, forbundsmøder, dialog med A/S, årsplan, vedtægter, ansvarlig for klubbens politikker, udpegning af bestyrelsesmedlemmer til Mini Ajax, anlægsudvalgene, lokaludvalg, KIES m.fl., årsberetning)       

 

Næstformand

(Udviklingsplan, generalforsamling, kontakt til kommune, leder for administrationen, forbundsmøder, dialog med A/S, årsplan, vedtægter, ansvarlig for klubbens politikker, udpegning af bestyrelsesmedlemmer til Mini Ajax, anlægsudvalgene, lokaludvalg, KIES m.fl., årsberetning)

Formand og næstformand fordeler opgaverne efter konstitueringen.

 

Økonomiansvarlig

Budgettering, budgetopfølgning, likviditetsbudget, økonomiske forretningsgange, kreditor, debitor, regnskabsafslutning, regnskabsaflæggelse, ansættelseskontrakter, medlemsregistrering, leder for kasserer

 

Sportslig ansvarlig

Medlem af sportsligt udvalg, rekruttering til sportsligt udvalg, leder for sportschefer og børnekonsulent, holde bestyrelsen underrettet om sportsligt udvalgs arbejde, koordinering med Team Copenhagen, kontakt til DHF på det sportslige område, budgetansvarlig på det sportslige område, overordnet kontakt til KIES

 

Kommunikationsansvarlig

Medlem af kommunikationsudvalget, rekruttere medlemmer til kommunikationsudvalget, budgetansvarlig, holde bestyrelsen underrettet om kommunikationsudvalgets arbejde, udarbejde referater fra bestyrelsesmøder, ansvarlig for udarbejdelse, implementering og vedligeholdelse af kommunikationsstrategi samt udvikle og vedligeholde kommunikationskanaler

 

Event- og Trivselsansvarlig

Medlem af event- og trivselsudvalget, rekruttere medlemmer til event- og trivselsudvalget, holde bestyrelsen underrettet om udvalgets arbejde, ansvarlig for at udvalgets opgaver bliver udført

 

Sponsoransvarlig

Medlem af sponsorudvalget, rekruttere medlemmer til udvalget, holde bestyrelsen underrettet om udvalgets arbejde, ansvarlig for at udvalgets opgaver bliver udført, ansvarlig for udarbejdelse og vedligeholdelse af sponsorstrategi

 

Facilitetsansvarlig

Medlem af facilitetsudvalget, rekruttere medlemmer til udvalget, holde bestyrelsen underrettet om udvalgets arbejde, ansvarlig for indstilling af kandidater til bestyrer for cafeteria og formand for klubhusudvalget, ansvarlig for samarbejde med klubhusudvalget og cafeteriet

 

To suppleanter

            Deltagelse på bestyrelsesmøder, løsning af ad hoc opgaver

 

Kommissorier for alle udvalg kan fås ved henvendelse til Anita. De vil ligeledes bliver uploadet på vores nye hjemmeside, når den går i luften.

 

Kandidater til kommende bestyrelse

Efter 42 år i bestyrelsen har Helge Bruus Jensen valgt at stoppe som formand og bestyrelsesmedlem i Ajax København. Vi vil i den forbindelse benytte lejligheden til at takke Helge for hans utrættelige arbejde i klubben. Vi glæder os over, at han fortsætter med at bestyre cafeteriet.

Lasse Cederquist har ligeledes valgt at stoppe i bestyrelsen på grund af et stort arbejdspres i hans civile job. Finn Lydal Nielsen har også valgt at stoppe sit arbejde i bestyrelsen og lade nye kræfter komme til.

Der skal lyde en stor tak til Finn og Lasse for deres store arbejde.

 

Bestyrelsen ønsker at få de mest kvalificerede personer ind på bestyrelsesposterne, og hele bestyrelsen har derfor valgt alle at gå på valg i år. Der skal med andre ord stemmes om alle kandidaterne på generalforsamlingen den 8. maj. Bestyrelsen indstiller følgende:

 

Formand:                                  Anita Kristiansen                      Vælges fremover ulige år

Næstformand:                          Malene Rasmussen                  Vælges fremover lige år

Økonomiansvarlig:                  Anette Laustsen                        Vælges fremover lige år

Sportslig ansvarlig:                 Simon Radoor                           Vælges fremover ulige år

Kommunikationsansvarlig:     Jakob Flindt-Larsen                 Vælges fremover ulige år

Event/Trivselsansvarlig:          Christina Kronborg Schmidt    Vælges fremover ulige år

Sponsoransvarlig:                   Mikkel Frid                                 Vælges fremover lige år

Facilitetsansvarlig:                  Henrik Løve                               Vælges fremover lige år

Suppleant:                                Jesper Bak                               Vælges hvert år

Suppleant:                                                                                   Vælges hvert år

 

Anita Kristiansen har været i klubben siden 2003. Hun har spillet på klubbens sekundahold indtil for to år siden, og har været træner for klubbens børnehold siden 2004. Hun har tidligere siddet i bestyrelsen, senest som næstformand fra 2009 til 2011. Hun har nu igen mod på bestyrelsesarbejdet samt ikke mindst formandsposten. Til dagligt arbejder hun i Dansk Håndbold Forbund i den kommercielle afdeling.

 

Malene Rasmussen har været i klubben siden 2005. Hun har spillet på klubbens 1. hold i en årrække, men indstillede karrieren for et par år siden. Malene har siddet i bestyrelsen i to år og har ydet et stort stykke arbejde især internt i klubben, hvor hun har et stort kendskab til især seniorafdelingerne i klubben. Malene er uddannet cand.mag. i psykologi og pædagogik.

 

Anette Laustsen har været i klubben siden 1972. Hun startede som spiller i KI og har været tilknyttet klubben lige siden. Udover mange kampe for KI, nåede Anette mere end 100 kampe på Ajax’ 1. hold. Både Anettes mand og søn er stadig aktive i klubben som træner og spiller, og Anette har derfor et indgående kendskab til klubben. Til dagligt arbejder Anette som økonomidirektør i Vallensbæk Kommune. 

 

Simon Radoor har været i klubben i 4 år, og har siddet i bestyrelsen i de seneste to år. Begge år som sportslig ansvarlig. Simon spiller på klubbens 1. herrehold og har et godt samarbejde med både sportschefer og børnekonsulent. Til dagligt læser Simon supply chain management på CBS og arbejder hos Pandora.

 

Jakob Flindt-Larsen kom til Ajax København i efteråret 2012, og har fra starten været en særdeles aktiv partner/sponsor i såvel erhvervsnetværket som til kampene i Bavnehøj Arena. Ja, han er her og der og alle vegne - og alle steder smittende med sit humør og engagement! Til daglig driver han firmaet WorksOnline, som er en full-house virksomhed der arbejder med IT-løsninger og online markedsføring herunder bl.a. Webdesign, Apps, Grafisk design, Softwareudvikling, Google AdWords, Søgeoptimering, Sociale medier og Hostingtjenester

 

Christina Kronborg Schmidt har været i klubben siden 1998. Hun har spillet på klubbens sekundahold og har været aktiv i bestyrelses- og udvalgsarbejdet de seneste seks år. Christina har et stort kendskab til klublivet i Ajax, og har blandt andet været med til at stifte Trivselsudvalget. Til dagligt studerer hun dansk didaktik på DPU, Aarhus Universitet.

 

Mikkel Frid har været i klubben som forælder de seneste 7 år, og han har siddet i bestyrelsen de seneste år. Han har koncentreret sig om sponsorarbejdet og har blandt andet indgået aftaler med Mitre, Call Me, Nokia og Select. Til dagligt arbejder han som Operator Account Manager hos Nokia.

 

Henrik Løve har været i klubben i 5 år. Hans børn spiller eller har spillet i klubben. Henrik har siddet i bestyrelsen de seneste 3 år, og han har det seneste år bestredet posten som facilitetsansvarlig. Henrik sidder ligeledes som formand for brugerbestyrelsen i Bavnehøj Hallen.  Henrik er selvstændig erhvervsdrivende.

 

Jesper Bak har været i klubben et enkelt år, og har været assistenttræner på U18 drenge. Derudover trådte han til, da der manglede hænder på kontoret, og han er ligeledes aktiv omkring Håndboldskolen og BDO Cup.

Talent – og elitearbejde

I Ajax København arbejdes der kontinuerligt på en forbedring af setup'et, så vi står stærkest muligt for fremtiden. Klubben arbejder samlet ud fra visionen ”resultater med socialt ansvar” og lader dette præge vore handlinger. Motivationen for at styrke Ajax København ses også hos klubbens 1. seniorhold, hvor der er nye initiativer på vej. Der har været en god og åben dialog mellem moderklubbens bestyrelse, 1. herrer og 1. damer, hvilket har affødt en afklaring og fælles enighed om målene for begge 1. seniorhold:

 

·         Herrerne skal i ligaen

·         Damerne skal være det bedste 1. divisionstilbud på østsiden

 

Herreholdet er fortsat klubbens flagskib. Den første større målsætning har gennem nogle år været at komme i Ligaen og blive der. Det lykkedes desværre ikke i denne sæson, men forberedelserne til 2013/2014 er allerede i gang, så vi den kommende sæson kan være klar til at rykke i Ligaen.

På damesiden vil vi være det bedste tilbud i 1. division. Konceptet bygger på klubbens førende arbejde indenfor talentudvikling, og der indgås i kommende sæson aftaler med 3-5 spillere med stort udviklingspotentiale. De øvrige spillere vil derudover opleve et stærkt og udviklende træningsmiljø.

 

Der er blevet udarbejdet et spilkoncept for U8-U14, ligesom der på herresiden er udarbejdet et spilkoncept for U16, U18 og seniorer. Arbejdet er i gang på damesiden også. Spilkonceptet kan fås ved henvendelse til sportsligt udvalg. Vi ser i bestyrelsen frem til den kommende sæson, hvor spilkoncepterne skal indarbejdes i træningen og kampene.

 

Spørgsmål og diverse

Har du spørgsmål til ovenstående er du velkommen til at kontakte Anita Kristiansen (22551020), Malene Rasmussen (51511704) eller Mikkel Frid (28270102).

 

I det ovenstående har du læst om de kandidater, som bestyrelsen indstiller til valget. Har du andre kandidater, som du mener, er mere oplagte, eller ønsker du selv at stille op, hører vi gerne fra dig enten inden generalforsamlingen eller på dagen.

 

 

 
Opstartsmøde for kommende U16 piger i AJAX København Udskriv Email
Den kommende sæson er lige om hjørnet og, vi er i trænergruppen allerede langt i planlægningen af den.

Vi har med nogle meget dygtige 97'er piger samt mange og dygtige årgang 98'er piger en spændende og stor trup, som vi glæder os til at komme igang med at træne.

Vi afholder informationsmøde mandag den 29. april kl.17.00 i Valby hallen (mødelokalerne), hvor nye som gamle spillere og forældre er velkomne til at komme og høre omkring sæson 13-14, hvor planen for holdene vil blive præsenteret.

Uge 18 vil samtidig være ugen hvor U16 starter op med træningen så sørg for, at du til denne uge er i god form.

Opstartsmødet vil blive efterfulgt af en træning. Tidspunkt for afslutningen på træningen den 29. april samt U16 træningstiderne generelt, vil komme ud så snart vi kender træningtidspunkterne - som vi gør efter den 25. april hvor de bliver fastsat af klubben - så hold øje med det her på siden :)

Er du ikke nu allerde en del af Ajax så send Nick en mail hvis du vil med til opstartsmødet.

Spørgsmål indtil da skal rettes på:  Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen.

Vi ses!

Mvh
Trænerteamet
 
Årets spiller i 1. division Udskriv Email
Fra AJAX København var Lars Agersted og Lasse Sinding nomineret.

Håndboldsitet Hbold har igen i år nomineret 7 spillere til titlen som årets spiller i 1. division og blandt disse var vores højre fløj Lars Agersted og venstre back Lasse Sinding.

Desværre blev ingen af dem valgt som året spiller.  Den hæder tilfaldt venstre fløj Søren Nørgaard fra Lemvig-Thyborøn Håndbold som fik hele 39% af de afgivne stemmer.

Lars Agersted fik 15% af stemmerne og Lasse Sinding 6%.

Ole Christensen
presseansvarlig

 
Pokalturneringens 1/16-delsfinale vs Amager SK Udskriv Email
AJAX København - Amager SK, tirsdag den 7/5-2013 kl. 19.30 i Bavnehøj Hallen

Siden det stod klart, at vi i 1/16 finalen i årets pokalturnering skulle møde Amager SK har dato for hvornår kampen skulle afvikles været noget af et problem.

Men nu ser det ud til, at problemerne er løst og begge klubber har accepteret, at kampen afvikles allerede på tirsdag den 7/5-2013 kl. 19.30 i Bavnehøj Arena.

Det blive sidste kamp med holdet i denne sæson og der vil være mulighed for, at sige ordentligt farvel til Mick Schubert og Jesper Munk.  Mick Schubert  stopper i AJAX København og endnu ikke har afklaret sin fremtidige håndboldkarrierer og Jesper Munk siger også farvel til AJAX København skifter til Team Sydhavsøerne, med hvem han har indgået ny kontrakt .

 
Jesper Munk i action                                                 Mick Schubert - kampens spiller

Kom og hjælp Bavne med at hjælpe drengene mod 1/8-dels finalen.

Ole Christensen
presseansvarlig
 
<< Første < Forrige 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Næste > Sidste >>

Nyheder fra haandbold.com
Nyheder fra sportenkort.dk
Nyheder fra tv2sport.dk

Nybolig Støtter AJAX

Banner

Mentorordning i AJAX

Banner

Ajax events 2012/2013

AJAX 75 år

ajax75banner.jpg

Sporthouse Valby

Banner

Kalender

<<  Juni 2012  >>
 M  T  O  T  F  L  S 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

AJAX på HBOLD.dk

TV2Sport.dk

Hvem er online

Vi har 116 gæster online
© Ajax København | CMS:Joomla! | Template by Siteground & CoreRelations | Setup by CoreRelations